Pierwsza wzmianka o miejscowości i parafii pochodzi z XIV wieku. W latach 1325-1327 parafia wymieniona jest w wykazie zbiórki świętopietrza. Istniał wówczas kościół drewniany. Obecny kościół murowany pw. św. Marcina i św. Małgorzaty powstał na miejscu drewnianego w roku 1762 z fundacji Franciszka Szwarcenberga - Czernego - ówczesnego właściciela wsi. Po roku 1898 kościół rozbudowano wg planów krakowskiego architekta Zygmunta Hendla. Kościół jest jednonawowy, z wieżą zwieńczoną baniastym hełmem. Wewnątrz znajdują się dwa marmurowe ołtarze z połowy XVIII w., pochodzące z Katedry Wawelskiej, a przeniesione tu na przełomie XIX i XX w. Wnętrze zdobi modernistyczna polichromia z 1910 r. - szkoła pracowni Wyspiańskiego. Wyposażenie wnętrza to barokowe ołtarze drewniane, a także obrazy Michała Stachowicza i Wojciecha Eliasza. W kaplicy cmentarnej na pobliskim cmentarzu parafialnym znajdują się groby i epitafia ostatnich właścicieli miejscowości - rodziny Szembeków.

W roku 2009 zakończono prace konserwatorskie barokowego ołtarza głównego, ambony i polichromii w prezbiterium wspierane przez dotacje Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego (ołtarz główny) i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (polichromia).

W roku 2011 przeprowadzono konserwację i remont elewacji świątyni. Prace zostały sfinansowane dzięki dotacji   "Wdrażanie  lokalnych strategii rozwoju" - "Odnowa i rozwój wsi" -  Lokalna Grupa Działania "Partnerstwo na Jurze" - powiat chrzanowski, Gminy Alwernia  oraz  ofiarom złożonym przez Parafian.

Od 2015 roku prowadzone są prace przy restauracji polichromii transeptu (2015-2017) i nawy głównej (2018-2019) przy finansowym wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego, Starostwa Powiatowego w Chrzanowie oraz Gminy Alwernia.

Aktualności

29 Niedziela Zwykła - 17 października 2021

Jak w każdą niedzielę adoracja Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie, serdecznie zapraszamy od 12.00 do 18.00, o godz. 15.00 odmawiamy Koronkę do Miłosierdzia Bożego. W poniedziałek święto św. Łukasza, Ewangelisty, w...


Zobacz więcej...

28 Niedziela Zwykła - 10 października 2021

W dzisiejszą niedzielę przypada XXI Dzień Papieski, który przeżywamy pod hasłem „Nie lękajcie się”. Po każdej Mszy świętej przed Kościołem możliwość złożenia ofiary do puszek, którymi jak co roku będziemy...


Zobacz więcej...