Pierwsza wzmianka o miejscowości i parafii pochodzi z XIV wieku. W latach 1325-1327 parafia wymieniona jest w wykazie zbiórki świętopietrza. Istniał wówczas kościół drewniany. Obecny kościół murowany pw. św. Marcina i św. Małgorzaty powstał na miejscu drewnianego w roku 1762 z fundacji Franciszka Szwarcenberga - Czernego - ówczesnego właściciela wsi. Po roku 1898 kościół rozbudowano wg planów krakowskiego architekta Zygmunta Hendla. Kościół jest jednonawowy, z wieżą zwieńczoną baniastym hełmem. Wewnątrz znajdują się dwa marmurowe ołtarze z połowy XVIII w., pochodzące z Katedry Wawelskiej, a przeniesione tu na przełomie XIX i XX w. Wnętrze zdobi modernistyczna polichromia z 1910 r. - szkoła pracowni Wyspiańskiego. Wyposażenie wnętrza to barokowe ołtarze drewniane, a także obrazy Michała Stachowicza i Wojciecha Eliasza. W kaplicy cmentarnej na pobliskim cmentarzu parafialnym znajdują się groby i epitafia ostatnich właścicieli miejscowości - rodziny Szembeków.

W roku 2009 zakończono prace konserwatorskie barokowego ołtarza głównego, ambony i polichromii w prezbiterium wspierane przez dotacje Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego (ołtarz główny) i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (polichromia).

W roku 2011 przeprowadzono konserwację i remont elewacji świątyni. Prace zostały sfinansowane dzięki dotacji   "Wdrażanie  lokalnych strategii rozwoju" - "Odnowa i rozwój wsi" -  Lokalna Grupa Działania "Partnerstwo na Jurze" - powiat chrzanowski, Gminy Alwernia  oraz  ofiarom złożonym przez Parafian.

Od 2015 roku prowadzone są prace przy restauracji polichromii transeptu (2015-2017) i nawy głównej (2018-2019) przy finansowym wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego, Starostwa Powiatowego w Chrzanowie oraz Gminy Alwernia.

Aktualności

25 Niedziela Zwykła - 24 września 2023

Na niedzielną Adorację Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie zapraszamy od godz. 12.00 do 18.00. O godz. 15.00 odmawiamy Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Obchodzimy dziś Diecezjalny Dzień Modlitwy za Młodzież. Zachęcamy do...


Zobacz więcej...

24 Niedziela Zwykła - 17 września 2023

Na niedzielną Adorację Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie zapraszamy od godz. 12.00 do 18.00. O godz. 15.00 odmawiamy Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Kalendarz liturgiczny: w poniedziałek święto św. Stanisława Kostki, zakonnika,...


Zobacz więcej...