Cmentarz Parafii św. Marcina w Porębie Żegoty
ZASADY FUNKCJONOWANIA

„Ciała zmarłych powinny być traktowane z szacunkiem i miłością wypływającą z wiary i nadziei zmartwychwstania. Grzebanie zmarłych jest uczynkiem miłosierdzia względem ciała". (Katechizm Kościoła Katolickiego 2300)

Cmentarz parafialny jest miejscem sakralnym. Powierzamy go szczególnej trosce osób przebywających na jego terenie i prosimy o stosowanie się do poniższych zasad ze względu na cześć Boga i szacunek dla zmarłych.
1. Osoby przebywające na terenie cmentarza zachowują skupienie i ciszę.
2. Zabrania się wstępu na teren cmentarza osobom nietrzeźwym.
3. Zabrania się palenia papierosów, konsumpcji pokarmów i napojów zwłaszcza alkoholu.
4. Zabrania się wprowadzania na teren cmentarza zwierząt i jazdy pojazdami silnikowymi, z wyjątkiem wózków inwalidzkich.
5. Pielęgnowanie grobów należy do ich dzierżawców. Uschłe kwiaty, wieńce, wypalone znicze składamy do pojemników do tego przeznaczonych. Troszczymy się o porządek i czystość.
6. Dzierżawę grobu i prawo do pochówku uzyskuje się przez złożenie ofiary na utrzymanie cmentarza w Kancelarii Parafialnej, które wznawia się co 20 lat.
7. Brak przedłużenia dzierżawy przez 5 lat uruchamia procedurę likwidacji grobu, która obejmuje informację o możliwości likwidacji listownie, a w razie braku adresu przez umieszczenie informacji na grobie.
8. Decyzję o likwidacji podejmuje Parafialna Rada Duszpasterska.
9. Likwidacja grobu, polegająca na usunięciu istniejącego pomnika i przekazaniu nowemu dzierżawcy, następuje po roku od rozpoczęcia procedury.
10. Groby, których dzierżawca nie jest znany także podlegają likwidacji.
11. Wszelkie prace na terenie cmentarza (murowanie grobów, budowanie pomnika, ramki itp.) mogą być wykonywane po uzyskaniu zgody w Kancelarii Parafialnej.
12. Wykonawcy zewnętrzni mogą podjąć prace na terenie cmentarza tylko po złożeniu ofiary na utrzymanie cmentarza w Kancelarii Parafialnej.
13. Obowiązuje zakaz, samowolnego sadzenia drzew i krzewów oraz niszczenia istniejących.

Kontakt do grabarza: Tomasz Siuda tel: 608-138-292

Aktualności

3 Niedziela Wielkanocna - 14 kwietnia 2024

Na niedzielną indywidualną Adorację Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie zapraszamy od godz. 12.00 do 18.00.  O godz. 15.00 odmawiamy Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Wraz z całą naszą Archidiecezją Krakowską przeżywamy Kongres...


Zobacz więcej...

2 Niedziela Wielkanocna czyli Miłosierdzia Bożego - 7 kwietnia 2024

Na niedzielną indywidualną Adorację Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie zapraszamy od godz. 12.00 do 18.00. O godz. 15.00 odmawiamy Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Dziś pierwsza niedziela miesiąca po Mszy św. o...


Zobacz więcej...